Innovaletter #3/2025

Ztrácíte se v záplavě novinek a akcí? Každé první úterý v měsíci vám Innovaletter přínáší výběr toho nejzajímavějšího z českého Průmyslu 4.0. 

Co je nového v ekosystému
NCP 4.0?


Roadshow Digitalizace MSP na VŠPJ: Využití AI pro optimalizovanou výrobu 

Chcete se dozvědět, jak moderní technologie, zejména umělá inteligence, mohou zefektivnit vaši výrobu? Tak přijďte na 5. ročník Roadshow digitalizace MSP, která se uskuteční 27. března 2025 na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

Tato akce se zaměří na klíčová témata, jako jsou prediktivní údržba, optimalizace spotřeby energií a další praktické aplikace AI ve výrobních procesech.

A co Vás čeká?:
✔ Praktické ukázky a prohlídky CP Factory a laboratoří průmyslové automatizace
✔ Chytrá údržba strojů pomocí AI
✔ Energetický management
✔ Řízení robotů prostřednictvím AI 
✔ Sledování uhlíkové stopy produktu 

Akci pořádáme ve spolupráci s CzechInvest, VŠPJ, AI-Matters a API.

Výzkumníci z VŠB-TUO představili svůj výzkum expertům Škoda Auto

Konkrétní směry výzkumu i speciální dovednosti související s technickým vývojem vozu, bezpečnou dopravou a logistikou, výrobními procesy, aplikacemi AI, modelováním a simulacemi či aditivní výrobou představili zástupci Industry 4.0 & Automotive Lab (IAL) projektu REFRESH na společném workshopu Škoda Auto & VŠB-TUO v Mladé Boleslavi

Prezentace odborníků z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) a Fakulty strojní si vyslechlo přes 120 odborníků automobilky. Výsledkem setkání jsou i předběžné dohody na nových spolupracích.

Na ČVUT vyvinuli robotického revizora, který zajistí stabilní výkon solárních elektráren

Vědci z ČVUT v Praze se poslední čtyři roky intenzivně věnovali výzkumu, jehož výsledkem je robotický revizor solárních elektráren. Toto inovativní řešení umožní automatizovat, zrychlit a zpřesnit jejich servis.

Erste Grantika Advisory přináší konzultace dotačních možností k dosažení energetických úspor

Na investice do energetiky lze v řadě případů využít evropské dotace. Dotace mohou podnikatelé získat na projekty zajišťující dosažení energetických úspor nebo výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Aktuálně je možné získat dotace na úspory energií výrobních a skladovacích budov, např. na zateplení haly, výměnu oken a dveří, ale i vytápění, chlazení, modrnizaci osvětlení, výstavbu fotovoltaické elektrárny (FVE) s baterií.

V případě dotační podpory FVE je důležitý charakter využití vyrobené elektřiny. Pro vlastní spotřebu je aktuálně dostupný program FVE s instalovaným výkonem od 1-50 kWp včetně od Národní rozvojové banky. Program poskytuje bezúročný úvěr až 3 mil. Kč, splátky úvěru lze pak snížit o dotaci 30 % na FV panely a 50 % na bateriové úložiště. Ve druhé polovině roku 2025 by měla být znovu otevřena výzva na pořízení FVE od 50 kWp (v případě realizace v Praze dokonce od 10 kW) do 5 MWp. Dotace bude dosahovat až 30 % nákladů na pořízení FVE, vč. úložiště. U obou programů jsou povoleny přetoky do veřejné sítě v rozsahu max. 30 % instalovaného výkonu.

Pro výrobu elektřiny určené pro přímý prodej do distribuční sítě bude určena výzva taktéž očekávaná ve druhé polovině 2025. Výzva bude určena pro FVE od 1 MWp a bude soutěžní (žadatelé si sami stanoví prostřednictvím výpočtového nástroje požadovanou výši dotace.

Pokud plánujete pouze  pořízení velkokapacitního bateriového úložiště, např. pro vyrovnávání kolísání energie v distribuční síti, příležitost budete mít pravděpodobně již od března 2025. Výkon úložiště musí být alespoň 0,5 MWh.

Aktuálně je dále možné žádat na výstavbu zdrojů tepla z biomasy a rozvody do místa spotřeby a na výstavbu a modernizace malých vodních elektráren. Výše dotace se pohybuje v rozmezí 45-65 % dle velikosti podniku. V květnu 2025 pak bude otevřena výzva na výstavbu větrných elektráren.

Pro více informací a individuální konzultaci ohledně dotačních možností pro vaše podnikání lze kontaktovat specializovanou dceřinnou společnost Erste Grantika Advisory, a.s., která se na trhu pohybuje již 25 let. Aktuální nabídku dotací naleznete na specializovaných webových stránkách.

Pozvánky na akce partnerů NCP 4.0


II. ročník konference DNY PRŮMYSLU 2025

Zúčastněte se konference společnosti Prima Bilavčíka  načerpejte inspiraci z témat jako jsou: využití umělé inteligence ve strojírenství, využití AI v oblasti pokročilých datových analýz a prediktivní údržby strojů nebo výzvy spojené s „Cyber security“ při využívání AI a její energetická náročnost

Akce se koná 27. března 2025 ve Slováckých strojírnách, od 09:30–16:30 a je zdarma po registraci.

Národní centrum Průmyslu 4.0 je hrdým partnerem této akce!

HANNOVER MESSE 2025

Srdečně vás zveme na HANNOVER MESSE, který proběhne 31. 3. – 4. 4. 2025 v německém Hannoveru! Letošním hlavním tématem je Průmyslová transformace – inovace, automatizace a digitální budoucnost výroby.

A co Vás čeká? 

🔹 4000 vystavovatelů z celého světa
🔹 15 výstavních hal plných technologických novinek
🔹 Společná expozice s Agenturou CzechTrade v hale č. 3

Zadejte při registraci kód OowwZ a získejte bezplatnou vstupenku na veletrh!

ANEXPO 2025: Varšava se na tři dny stane globálním centrem průmyslové automatizace!

Od 16. do 18. června 2025 se Varšava stane globálním centrem průmyslové automatizace! Čtvrtý ročník ANEXPO, organizovaný společností Automa.Net, spojí klíčové hráče oboru – výrobce, distributory i top manažery, kteří budou diskutovat o nejnovějších trendech a obchodních příležitostech.

Letošní ročník se zaměří na zvyšování konkurenceschopnosti, udržitelnost díky renovaci komponentů a optimalizaci přebytečných zásob. 

Registrovat se můžete prostřednictvím webového formuláře

SEMINÁŘ SIEMENS: CNC4You: Praktické znalosti CNC pro výrobu, dílnu a plánování výroby

Praktické znalosti CNC pro výrobu, dílnu a plánování výroby. Třetí ročník praktického semináře je určen uživatelům CNC strojů s řídicím systémem SINUMERIK a také všem, kteří se o oblast CNC obrábění zajímají. Čekají vás témata jako SINUMERIK ONE, tipy a triky pro NC programování, servis a možnosti digitalizace výroby v dílnách a průmyslu.

Pro účast na semináři je nutné se zaregistrovat. Seminář bude probíhat v Praze 1. 4. a v Brně 2. 4. 2025.

Seminář o plánování: Virtuální platforma pro výzkum a aplikace v oblasti plánování

Hledáte inspiraci v oblasti plánování, optimalizace či logistiky? Seminář o plánování je virtuální platforma propojující akademiky i profesionály z průmyslu. Každou druhou středu zde přednášejí špičkoví odborníci o nejnovějších trendech a inovacích.

Cílem virtuálního semináře o výzkumu a aplikacích v oblasti plánování je diskutovat jak nejnovější pokroky v této oblasti, tak i přehled tradičních témat. Semináře se obvykle konají každou druhou středu ve třech různých časových pásmech

Pokud vás zajímají efektivní plánovací strategie, tento seminář je přesně pro vás! 

INTEMAC WORKSHOP: Svařování s kolaborativním robotem

Akce je ideální pro všechny, kteří chtějí pochopit, jak moderní technologie mění způsob svařování. Přijďte si vyzkoušet, jak snadné je programování a ovládání kolaborativního robota při svařování. Program akce zahrnuje odborné přednášky a praktické ukázky zaměřené na nejnovější trendy v kolaborativním svařování. Během workshopu, který se  koná 6. 5. 2025, se naučíte programování svařovacích trajektorií a v praktické části si můžete vyzkoušet svařování vlastního výrobku.

WEBINÁŘ FLOWBOX: Pokročilé řízení energetiky - od monitoringu a měření k aktivnímu řízení spotřeby, výroby a akumulace energií

Moderní energetický management už dávno není jen o snižování spotřeby. Klíčem k vyšší stabilitě, efektivitě a úsporám je aktivní řízení spotřeby, výroby a případné akumulace energie. Firmy, které dokáží inteligentně řídit svou energetiku, získávají nejen větší nezávislost na externích dodavatelích, ale také nižší náklady a vyšší provozní spolehlivost.

Tento webinář je určen pro firmy, které už mají zkušenosti s energetickým managementem a chtějí ho posunout na vyšší úroveň pomocí pokročilých strategií a řízení mikrogridů. 

Webinář se koná 10. 4. 2025 a je zdarma. Registrace na webinář je možná prostřednictvím tohoto odkazu.

AKADEMIE SIEMENS: Průmyslové switche a routery SCALANCE

Průmyslové switche a routery SCALANCE. Série odborných workshopů v Praze, Brně a Ostravě, zaměřená na správu průmyslových síťových komponent SCALANCE a softwarů SINEC a SINEMA. Workshopy jsou vhodné i pro začátečníky, kteří se chtějí seznámit se základními funkcemi web serveru SCALANCE XC-200 switche, jeho způsobem konfigurace a pomocníky jako je SINEC PNI a PNI Professional.

Přihlašovat se je možné prostřednictvím tohoto webu. Akademie bude probíhat v Praze (3.–4.3.) v Brně (5.3.) a Ostravě (6.3.).

INTEMAC KURZY: Úspěšný lídr výrobní firmy: Od strategie k výsledkům

Program je ideální pro majitele, jednatele a manažery průmyslových firem, kteří hledají ověřené postupy pro skutečná zlepšení a růst svých společností. Zkušení odborníci vás naučí pracovat s konkrétními nástroji a metodami, které vám pomůžou zvýšit efektivitu a ziskovost a zajistit dlouhodobý růst vaší firmy. Provedeme vás klíčovými oblastmi růstu podnikání - od produktů, efektivity a neustálého zlepšování, až po práci s lidmi.

Díky programu EDIH-DIGIMAT máte jedinečnou příležitost získat vzdělání v hodnotě 104 000 Kč zcela ZDARMA - zaplatíte pouze DPH, na které uplatníte standardní odpočet.

WEBINÁŘ SIEMENS: Novinky ve WinCC Unified V20

Na webináři, který se koná 11. 3. 2025, budou prezentovány nejnovější funkce a vylepšení včetně praktických ukázek aplikace WinCC Unified. Webinář je určen všem, kdo se zajímají o moderní trendy v oblasti vizualizace a řízení průmyslových procesů. Účast je zdarma po registraci

Přinášíme projektové výzvy!


AIRISE Open Call: Otevřená výzva k podávání pilotních řešení umělé inteligence ve výrobě!

Jste malý nebo střední podnik, který chce rozšířit umělou inteligenci ve svém výrobním prostředí?
Získejte podporu ekosystému AIRISE v řadě klíčových oblastí nutných pro vývoj a implementaci AI do výrobních operací i dodavatelských řetězců.
Maximální výše dotace na jednu žádost: 60 000 EUR
Lhůty pro podávání žádostí jsou 31. března 2025 nebo 30. června 2025 (17:00).
Budou podpořena řešení umělé inteligence na úrovni TRL 5-6, která se do konce projektu posunou o jednu až dvě úrovně blíže k plnému nasazení. K získání podpory je potřeba mít mj. silnou IT infrastrukturu, datový základ a jasný plán implementace.

Co se kde děje dalšího?

Setkání konsorcia projektu ESGREMI EIT-Manufacturing

Projekt ESGREMI je zaměřen na poskytování synchronního a virtuálního vzdělávání v oblasti ESG (Environment, Social, Governance) pro pracovní sílu malých a středních podniků (SMEs). S důrazem na klíčové oblasti, jako je integrace obnovitelných zdrojů energie, implementace oběhového hospodářství a strategie směřující k nulovému emisnímu zatížení, projekt cílí na zvyšování dovedností v rámci analýzy uhlíkové stopy, vyhodnocení životního cyklu (LCA) a odhadu uhlíkové stopy výrobků. Úvodní setkání konsorcia projektu ESGREMI EIT-Manufacturing proběhne ve čtvrtek, 6. března 2025 na CIIRC ČVUT.  Vedoucím partnerem je Ústav výrobních strojů a zařízení, ČVUT.

NCP 4.0 je zapojeno v osobě Aleny Burešové jako tzv. Instructional designera a jejím úkolem bude vyvíjet a hodnotit vzdělávací materiály tak, aby byly efektivní a přitažlivé, a zároveň aby co nejlépe odpovídaly potřebám cílových skupin. V první fázi projektu se provede průzkum mezi výrobními firmami zaměřený na zmapování jejich potřeb v oblasti ESG, což umožní vytvoření relevantních vzdělávacích kurzů.

Projekt představuje jedinečnou příležitost k rozvoji dovedností a posílení udržitelnosti ve výrobním sektoru, a rovněž k navázání kontaktů mezi mezinárodními partnery zabývajícími se problematikou ESG. Na závěr jednání si naši zahraniční partneři budou moci prohlédnout Testbed pro Průmysl 4.0.